Laenu erisoodustus ja sellega seotud maksukohustused on olulised teemad nii ettevõtjatele kui ka töötajatele, kes saavad oma tööandjalt või seotud ettevõttelt laenu. Kui tööandja või muu juriidiline isik annab oma töötajale, juhatuse liikmele või seotud isikule soodsamatel tingimustel laenu kui turutingimustel, võib see kujutada endast erisoodustust, millelt tekib maksukohustus. Soodustingimustel antud laenu võib käsitleda töötaja või seotud isiku jaoks maksustatava hüvena, mida tuleb arvestada maksude määramisel.
Selles artiklis käsitleme, mis on erisoodustus tööandja antud laenu puhul, millised maksukohustused sellega kaasnevad, kuidas erisoodustust arvutada ja milliseid aspekte tuleb arvestada, et vältida maksuprobleeme.
1. Mis on laenu erisoodustus?
Erisoodustus tekib siis, kui tööandja, seotud ettevõte või muu juriidiline isik annab töötajale või juhatuse liikmele laenu tingimustel, mis on soodsamad kui turutingimused. Tavaliselt tähendab see, et laenu intressimäär on madalam turul kehtivast intressimäärast või laenu antakse üldse intressivabalt.
Erisoodustuseks peetakse hüvesid, mida tööandja annab töötajale ja millelt tuleb maksta nii tulumaksu kui ka sotsiaalmaksu. Laenude puhul võib erisoodustus seisneda selles, et töötaja saab rahalist kasu madala intressimäära või intressivaba laenu kaudu, mis annab talle eelise võrreldes sellega, kui ta võtaks laenu turutingimustel pangast või mõnelt muult krediidiasutuselt.
2. Erisoodustuse maksukohustused
Kui tööandja annab oma töötajale või juhatuse liikmele madala intressiga või intressivaba laenu, tuleb tööandjal arvestada erisoodustuse maksukohustusi. Erisoodustusega seotud maksud hõlmavad tavaliselt järgmisi komponente:
- Tulumaks: Erisoodustus on töötaja jaoks maksustatav hüve, mis tähendab, et tööandja peab maksma tulumaksu laenuga seotud erisoodustuse summalt. Eestis on tulumaksu määr 20%.
- Sotsiaalmaks: Lisaks tulumaksule tuleb erisoodustuselt tasuda ka sotsiaalmaks, mille määr on Eestis 33%. Sotsiaalmaks tuleb tasuda erisoodustuse väärtuse alusel, mis määratakse kindlaks intressimäärade erinevuse kaudu (turuintress vs. tööandja antud intressimäär).
Seega peab tööandja maksma nii tulumaksu kui ka sotsiaalmaksu intressi erinevuse pealt, mis töötaja hüveks loetakse.
3. Kuidas erisoodustust arvutada?
Erisoodustuse arvutamiseks tuleb kõigepealt kindlaks teha, milline on turutingimustel pakutav intressimäär ja võrrelda seda tööandja antud laenu intressimääraga. Maksustatav erisoodustus on intressi erinevus turutingimuste ja soodsama laenuintressi vahel.
Siin on sammud, kuidas erisoodustust arvutada:
a) Turuintressimäära kindlaksmääramine
Turuintressimäär on intressimäär, mida sarnaste tingimustega laenude puhul pakuvad krediidiasutused turul. Selleks võib võrrelda panga intressimäärasid sarnaste laenutoodete puhul, mis on sarnase kestuse ja tagatisega kui tööandja antud laen. Sageli on soovitatav kasutada Eesti Panga avaldatud statistikat keskmiste intressimäärade kohta, et saada realistlik ülevaade turuintressidest.
b) Tööandja laenu intressimäära kindlaksmääramine
Kui tööandja annab töötajale laenu madalama intressimääraga või intressivabalt, siis see määr tuleb võrrelda turuintressimääraga. Näiteks, kui tööandja annab töötajale intressivaba laenu, kuid turul oleks sama laenu intressimäär 5%, loetakse erisoodustuseks kogu see 5% vahe.
c) Erisoodustuse suuruse arvutamine
Kui turuintress on kõrgem kui tööandja antud laenu intressimäär, arvutatakse intressivahe summana. Näiteks, kui töötaja laenu suurus on 10 000 eurot ja turuintressimäär on 5%, kuid tööandja on andnud laenu 2% intressimääraga, siis erisoodustuse suuruseks loetakse intressivahe 3% ehk 300 eurot aastas (10 000 x 3%).
d) Maksukohustuste arvutamine
Kui erisoodustuse suurus on kindlaks tehtud, tuleb tööandjal tasuda sellelt summalt nii tulumaks kui ka sotsiaalmaks. Võttes eelneva näite järgi arvesse, tuleb 300 euro suuruselt erisoodustuselt maksta 20% tulumaksu (60 eurot) ja 33% sotsiaalmaksu (99 eurot).
Kokku oleks tööandja maksukohustus 159 eurot, mille ta peab tasuma riigile.
4. Erisoodustuse vältimise võimalused
Maksukoormuse vähendamiseks ja erisoodustuse vältimiseks on tööandjal mitmeid võimalusi:
a) Turutingimustel laenu andmine
Kui tööandja annab töötajale laenu intressimääraga, mis vastab turutingimustele, ei teki erisoodustust ega sellega seotud maksukohustusi. Tööandja võib vaadata turul kehtivaid intressimäärasid ja määrata oma laenule samasuguse intressimäära, et vältida maksuprobleeme.
b) Laenu andmine juriidilistele isikutele
Juriidilisele isikule antud laenu puhul ei teki erisoodustust, kuna ettevõtte ja ettevõtte vaheline laen ei kuulu erisoodustusmaksustamise alla. Kui aga laenu antakse füüsilisele isikule, näiteks juhatuse liikmele või töötajale, võib tekkida maksukohustus.
c) Dokumentatsiooni korrektne vormistamine
Oluline on, et kõik laenuandmisega seotud dokumendid oleksid nõuetekohaselt vormistatud ja selgelt välja toodud, millistel tingimustel laen anti. Laenulepingus peaksid olema selgelt määratletud laenu summa, intressimäär, tagasimakseperiood ja muud olulised tingimused.
5. Erisoodustuse ja maksude mõju ettevõttele
Kui tööandja annab töötajale või juhatuse liikmele erisoodustusena käsitletava laenu, võib sellega kaasnev maksukohustus ettevõttele olla märkimisväärne. Tulumaksu ja sotsiaalmaksu tasumine erisoodustuse summalt suurendab ettevõtte kulusid, mistõttu tuleb hoolikalt kaaluda, millistel tingimustel laen antakse.
Oluline on mõista, et maksukohustused ei piirdu ainult laenuandmisega seotud summadega. Kui ettevõte ei järgi seadusandlust ja jätab erisoodustuse maksustamata, võib maksuamet määrata täiendavaid trahve ja sunniraha, mis võib ettevõtte finantsseisu veelgi halvendada.
6. Erisoodustuse mõju töötajale
Kuigi erisoodustuse maksukohustused langevad tööandja õlule, on oluline, et ka töötaja mõistaks, kuidas soodustingimustel laenu saamine võib tema olukorda mõjutada. Kuigi töötaja ise erisoodustuse pealt otseselt makse ei maksa, võib soodsamatel tingimustel saadud laen mõjutada tema üldist rahalist olukorda ja selle pikaajalisi tagajärgi, näiteks töötaja ja tööandja vahelist suhet, kui laenu tagasimaksmisega tekivad raskused.
Kokkuvõte
Laenu erisoodustus ja sellega seotud maksukohustused on olulised aspektid, mida tööandjad ja töötajad peavad arvesse võtma, kui ettevõte annab töötajale või juhatuse liikmele laenu soodustingimustel. Erisoodustuse tekkimisel peab tööandja maksma tulumaksu ja sotsiaalmaksu, mis võivad suurendada ettevõtte maksukoormust. Seetõttu on oluline, et laenu tingimused oleksid kooskõlas turutingimustega ja laenuandmisel järgitakse korrektset dokumentatsiooni.
Tööandjad, kes soovivad vältida erisoodustuse maksukohustusi, peaksid järgima turutingimustel laenude andmise praktikat ja tagama, et kõik laenulepingud oleksid põhjalikult dokumenteeritud. Erisoodustuse maksustamise vältimine aitab hoida ettevõtte kulud kontrolli all ja vältida võimalikke maksuprobleeme tulevikus.
Lisa kommentaar