Laenu saamine isiku tuvastamiseta on keeruline ja sageli isegi võimatu, kuna laenuandjad peavad vastavalt seadustele ja rahapesu tõkestamise reeglitele veenduma laenusaaja isikusamasuses ja finantsseisundis. Samas on kiire rahavajaduse korral mitmeid laenutüüpe ja alternatiive, mis võimaldavad laenusaajal saada vajalikku raha kiiresti, kuid seaduslike nõuetega vastavuses.
Selles artiklis uurime, kas ja kuidas on võimalik saada laenu ilma isiku tuvastamiseta, milliseid alternatiive on kiireks rahavajaduseks ning millised riskid ja tähelepanekud peaksid laenuvõtjal meeles olema.
Kas laenu on võimalik saada ilma isiku tuvastamiseta?
Legaalsete ja mainekate laenuandjate jaoks on isiku tuvastamine kohustuslik samm laenu taotlemisel. Seda tehakse selleks, et ennetada pettusi, rahapesu ja teisi ebaseaduslikke tegevusi. Enamikus riikides, sealhulgas Eestis, reguleerivad seadused ja rahapesu tõkestamise nõuded seda, et laenuandjad peavad alati tuvastama oma klientide isikusamasuse, olgu siis laenusaaja eraisik või ettevõte.
Isiku tuvastamine toimub tavaliselt kahel viisil:
- Elektrooniline tuvastamine – Paljud laenuandjad kasutavad elektroonilisi tuvastamissüsteeme, kus isiku tuvastamine toimub veebipõhiselt, näiteks ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID abil. See protsess on kiire ja mugav, võimaldades laenusaajal taotleda laenu otse internetist, ilma et oleks vaja isiklikult laenuandja kontorisse minna.
- Füüsiline tuvastamine – Mõned laenuandjad nõuavad siiski, et laenusaaja esitaks isiklikult oma isikut tõendavad dokumendid, näiteks pangakontoris või laenukontoris. See on tavaline suuremate laenude või riskantsemate laenutaotluste puhul, kus laenuandja soovib lisakindlust.
Kuna seaduslikud laenuandjad peavad alati järgima isiku tuvastamise nõudeid, on laenu saamine ilma isiku tuvastamiseta mitte ainult ebatõenäoline, vaid ka ebaseaduslik. Kui mõni laenuandja pakub laenu ilma isiku tuvastamiseta, on see tõenäoliselt pettus, mida tuleks vältida.
Alternatiivid ja kiired laenud isiku tuvastamisega
Kui teil on kiire rahavajadus, on mitmeid laenutüüpe, mida saab kiiresti ja turvaliselt saada, kuid mis nõuavad isiku tuvastamist. Siin on mõned levinumad alternatiivid:
1. Kiirlaenud
Kiirlaenud on laenutooted, mida iseloomustab kiire taotlemisprotsess ja kiire väljastamine. Laenu saab taotleda veebis ja positiivse otsuse korral kantakse raha sageli mõne tunni jooksul laenusaaja kontole. Kiirlaenude summad on tavaliselt väiksemad ja tagasimakseperiood lühem (tavaliselt 30 päeva kuni paar aastat).
- Isiku tuvastamine: Kiirlaenu saamiseks peab laenusaaja isikut tuvastama, kas läbi elektrooniliste lahenduste (ID-kaart, mobiil-ID, Smart-ID) või pangakontoris.
- Kasutamine: Sobib ootamatute ja väiksemate kulude katmiseks, nagu remondi- või meditsiinikulud.
2. Krediidiliinid ja arvelduskrediit
Krediidiliinid ja arvelduskrediit on finantsinstrumendid, mis võimaldavad laenusaajal saada kiiresti ligipääsu rahale, kui on ootamatuid kulutusi. Krediidiliinide puhul saab kasutada kindlat rahasummat ja maksta intressi ainult kasutatud summa pealt.
- Isiku tuvastamine: Krediidiliini ja arvelduskrediidi saamiseks on samuti vaja isiku tuvastamist kas veebipõhiselt või pangakontoris.
- Kasutamine: Sobib pidevaks ligipääsuks rahalistele vahenditele ja ootamatute kulutuste katmiseks.
3. Tagatiseta väikelaenud
Tagatiseta väikelaenud on samuti kiired laenutooted, mida pakuvad paljud pangad ja finantsasutused. Nende laenude eelisteks on see, et laenu saab kiiresti kätte ja see ei nõua tagatise seadmist, kuid intressimäärad võivad olla kõrgemad kui tagatisega laenudel.
- Isiku tuvastamine: Laenusaaja peab läbima isiku tuvastamise protsessi kas elektrooniliselt või füüsiliselt.
- Kasutamine: Sobib suuremate ja pikaajalisemate kulutuste katmiseks, näiteks kodumasinate ost või suurem remont.
Mida tuleks arvestada kiire laenuvõtmise korral?
Kiire rahavajaduse korral võib kiirlaen või väikelaen olla mugav lahendus, kuid sellega kaasnevad riskid, mida laenuvõtja peab hoolikalt kaaluma:
1. Kõrgemad intressimäärad ja lisatasud
Kiirete laenudega, nagu kiirlaenud, kaasnevad sageli kõrgemad intressimäärad ja lisatasud. Laenuvõtja peaks hoolikalt läbi lugema laenulepingu tingimused ja arvestama laenu kogukuluga. Kuigi kiirlaenud on mugavad, võivad intressikulud pikas perspektiivis olla märkimisväärsed.
2. Lühike tagasimakseperiood
Kiirlaenude ja krediidiliinide puhul on tagasimakseperiood tavaliselt lühem kui traditsioonilistel laenudel. See võib tähendada suuremaid igakuiseid makseid, mis võivad osutuda koormavaks, eriti kui laenuvõtjal on piiratud sissetulekud.
3. Võlgade kuhjumise oht
Kiire laenamine võib tekitada võlgade kuhjumise ohu, kui laenuvõtja ei suuda laenu tagasi maksta õigeaegselt. Kiirlaenude ja väikelaenude puhul on oluline enne laenu võtmist veenduda, et suudate laenu tagasimaksmiseks vajalikud maksed teha.
4. Krediidireitingu mõju
Kui laenuvõtja ei suuda laenu tagasi maksta, võib see avaldada negatiivset mõju tema krediidireitingule, mis omakorda raskendab tulevaste laenude saamist. Kiire laenu võtmine peaks olema põhjalikult kaalutletud ja vältida tuleks laenamist, kui maksevõime on ebakindel.
Laenupettuste vältimine
Kui kaalute laenu võtmist, kuid laenuandja pakub laenu ilma isiku tuvastamiseta, võib see olla potentsiaalne pettus. Siin on mõned märgid, mida tähele panna, et vältida ebaausate laenuandjatega kokku puutumist:
- Laenuandja ei nõua isikutuvastust – Usaldusväärsed laenuandjad järgivad rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusi, mis nõuavad isiku tuvastamist. Kui laenuandja ei nõua isikutuvastust, võib see olla hoiatav märk.
- Liiga head pakkumised – Kui laenuandja pakub väga madalaid intressimäärasid, pikaajalisi maksegraafikuid või liiga lihtsaid tingimusi, tuleks olla ettevaatlik. Petturid meelitavad sageli laenuvõtjaid ebausaldusväärsete lubadustega.
- Ette makstava tasu nõudmine – Petturid võivad nõuda laenusaajalt tasu või teenustasu enne laenu väljastamist. Legitiimne laenuandja ei nõua kunagi tasu enne laenu väljastamist.
- Puudulikud kontaktandmed – Kui laenuandjal puuduvad selged kontaktandmed või füüsiline asukoht, võib see viidata pettusele. Usaldusväärsetel laenuandjatel on alati kergesti leitavad kontaktandmed ja füüsiline aadress.
Kiire rahavajaduse alternatiivid
Kui laenamine tundub liiga riskantne või te ei soovi võtta laenu, siis on mõned alternatiivsed võimalused kiire rahavajaduse katmiseks:
- Küsige rahalist abi sõpradelt või perelt – Kui vajate kiiret rahalist abi, võib olla parem võimalus küsida ajutist laenu lähedastelt, kes võivad pakkuda soodsamaid ja paindlikumaid tingimusi.
- Müüge kasutamata vara – Kui teil on kodus kasutamata esemeid, nagu elektroonika, mööbel või muud väärtuslikud asjad, võite kaaluda nende müümist, et saada kiiret lisaraha.
- Osalise tööajaga töö – Kui vajate regulaarselt lisaraha, võib osalise tööajaga töö olla hea lahendus, eriti kui see on ajutine või paindliku graafikuga töö.
- Maksupuhkuse taotlemine – Kui teie rahavajadus on seotud olemasolevate kohustustega (nt kodulaen või muu laen), võib olla võimalik taotleda maksepuhkust, mis annab teile ajutist leevendust.
Kokkuvõte
Laenu saamine ilma isiku tuvastamiseta ei ole seaduslik ega usaldusväärne võimalus ning kõik seaduslikud laenuandjad nõuavad isiku tuvastamist vastavalt kehtivatele reeglitele. Kui teil on kiire rahavajadus, on olemas mitmeid laenuvõimalusi, mida saab kiiresti ja turvaliselt saada, sealhulgas kiirlaenud, krediidiliinid ja väikelaenud, kuid oluline on hoolikalt kaaluda laenu tingimusi ja oma maksevõimet.
Enne laenu võtmist on alati soovitatav võrrelda erinevaid laenutooteid, lugeda hoolikalt läbi laenulepingu tingimused ja veenduda, et olete valmis laenu tagasi maksma õigeaegselt, et vältida võlgade kuhjumist ja finantsprobleeme tulevikus.
Lisa kommentaar